KOWALIK PIOTR

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >


PIOTR KOWALIK (7 IX 1939 Opactwo koło Kozienic), profesor Politechniki Gdańskiej (PG), specjalista w zakresie hydrologii, fizyki gleb i gruntów oraz gospodarki wodnej. Syn Władysława i Janiny, absolwentów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, nauczycieli pracujących między innymi w Technikum Wodno-Melioracyjnym w Gdańsku–Oruni i właścicieli gospodarstwa rolnego pod Gdańskiem. Absolwent II Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku.

W latach 1956–1961 studiował na Wydziale Budownictwa Wodnego PG; zatrudniony na tej uczelni w Katedrze Gruntoznawstwa, od 1967 doktor, w 1972 doktor habilitowany, w 1979 profesor nadzwyczajny (tytularny), od 1988 profesor zwyczajny. Kierownik Zakładu Gospodarki Wodnej w latach 1978–1979, a 1983–2005 kierował Katedrą Inżynierii Sanitarnej. Od 1972 przewodniczący Zespołu do spraw Żuław przy Gdańskim Oddziale Polskiej Akademii Nauk (PAN), od 2004 pełnomocnik rektora PG do spraw Żuław. Przewodniczący Rady Naukowo-Społecznej Leśnych Kompleksów Promocyjnych Lasów Oliwsko-Darżlubskich, wiceprzewodniczący Rady Programowej Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego w Wieżycy i w Starbieninie. Od 2002 członek korespondent PAN w dziedzinie hydrologii i gospodarki wodnej.

Prowadził badania nad użytkowaniem biomasy w energetyce i oczyszczaniem ścieków na złożach hydrofitowych, opracował między innymi modele komputerowe dotyczące obiegu wody i wzrostu roślin na polderach Żuław i w Holandii. Jako visiting professor wykładał na uczelniach między innymi w Wielkiej Brytanii, Francji i Włoszech.

W 1993 laureat Światowej Nagrody Edukacji Ekologicznej SETAC na Kongresie Ekochemii i Ekotoksykologii w Lizbonie (Portugalia). W 2001 uhonorowany Medalem Księcia Mściwoja II. 9 XII 2004 roku Królewska Szwedzka Akademia Nauk Rolniczych i Leśnych przyznała mu za prace naukowe dotyczące gospodarowania wodą w rolnictwie, oczyszczania ścieków na złożach trzcinowych i plantacji wierzbowych jako źródeł energii Nagrodę Bertebosa, zw. „Rolniczym i Leśnym Noblem”; doktor honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Żonaty z Barbara z domu Sęp, doktorem nauk medycznych, psychiatrą, ojciec Katarzyny, pediatry, i Krystyny, prawniczki. MA

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii