JANUSZAJTIS ALEKSANDRA, skrzypaczka

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

ALEKSANDRA JANUSZAJTIS (7 XII 1967 Gdańsk – 1 VII 1991 Tatry), skrzypaczka. Córka Andrzeja Januszajtisa i pianistki Ewy Terleckiej-Januszajtis. W 1979 uzyskała nagrodę główną na przesłuchaniach w Malborku i nagrodę specjalną na Konkursie Młodych Skrzypków w Lublinie. W 1983 zwyciężczyni konkursu koncertów na Narodowym Obozie Muzycznym w Interlochen (USA). Na konkursie T. Vargi w Sion (Szwajcaria) w 1987 otrzymała nagrodę za najlepsze wykonanie Kaprysu Paganiniego, dwa lata później dwie II nagrody na konkursie kameralnym w Łodzi i konkursie im. Jahnkego w Poznaniu.

W 1986, pod kierunkiem Jerzego Hazuki, ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną w Gdańsku. Do 1990 studiowała u prof. Jadwigi Kaliszewskiej i prof. Marcina Baranowskiego w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Dzięki amerykańskiemu stypendium przez rok kontynuowała studia na Uniwersytecie w Bostonie pod kierunkiem prof. Romana Totenberga. Grała jako koncertmistrzyni w trzech orkiestrach: uniwersytetu w Bostonie, Filharmonii Nowej Anglii i Bostońskiej Kameralnej. Po powrocie do Gdańska, w maju-czerwcu 1991 występowała z Litewską Orkiestrą Kameralną w Kownie, w Gdyni, Sopocie, Gdańsku, Toruniu i Warszawie. Zginęła na tatrzańskim szlaku uderzona spadającym głazem.

Po jej tragicznej śmierci rodzina i przyjaciele założyli Towarzystwo Promocji Młodych Skrzypków jej imienia, stawiające sobie za cel ułatwienie zdolnej młodzieży startu w karierze muzycznej. Od 1994 do 2021 zorganizowało 14 Ogólnopolskich Konkursów Skrzypcowych jej pamięci. Pochowana na cmentarzu Srebrzysko.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania