JAGIELSKI HENRYK, działacz opozycji demokratycznej

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

HENRYK JAGIELSKI (ur. 11 VII 1932 Bydgoszcz), współorganizator strajku w grudniu 1970, działacz Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” (NSZZ). W 1951 ukończył Publiczną Średnią Szkołę Elektryczną w Gdańsku. W latach 1950–1981 był pracownikiem Stoczni Gdańskiej, brygadzistą grupy wyposażenia wnętrz statków. W latach 60. XX wieku zarejestrowany został przez Służbę Bezpieczeństwa jako Tajny Współpracownik (TW) „Rak” (materiały zniszczono). W grudniu 1970 współorganizował strajk w stoczni, był członkiem Komitetu Strajkowego. W następnych latach podczas zebrań związków zawodowych w Stoczni Gdańskiej domagał się ukarania winnych strzelania do robotników. Szykanowany i inwigilowany.

W latach 1978–1980 współpracował z Wolnymi Związkami Zawodowymi Wybrzeża, kolporter między innymi „Robotnika Wybrzeża”. W sierpniu 1980 jeden z organizatorów strajku w Stoczni Gdańskiej, był członkiem Komitetu Strajkowego przed powstaniem Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Od września 1980 członek NSZZ „Solidarność”, wiceprzewodniczący Komitetu Założycielskiego w Stoczni Gdańskiej, następnie członek Prezydium Komitetu Założycielskiego.

3 XII 1981 wchodził w skład delegacji stoczniowej Solidarności, przybyłej do Bremy na zaproszenie tamtejszej Izby Pracy. Po wprowadzeniu stanu wojennego pozostał w Niemczech. W grudniu 1918 – styczniu 1982 był współorganizatorem manifestacji organizowanych w Bremie przeciwko sytuacji w Polsce. Od sierpnia 1983 stał na czele bremeńskiego Biura Informacyjno-Koordynacyjnego „Solidarności”. Współorganizował transport materiałów poligraficznych i radionadajników dla podziemnej „Solidarności” oraz pomoc dla osób represjonowanych. Od 1983 do emerytury w 1993 pracował w zakładach Mercedesa w Bremie.

Członek Stowarzyszenia „Solidarni z Kolebki”, odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2008). Pomówiony w styczniu 2017 przez Lecha Wałęsę o współpracę w 1970 ze Służbą Bezpieczeństwa, wygrał w maju 2019 proces o zniesławienie. JKU

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania