ILLUSION, zespół rockowy

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Tomasz Lipnicki, 2020
Zespół Illusion podczas festiwalu Gdańsk Dźwiga Muzę na Placu Zebrań Ludowych, 2018

ILLUSION, zespół rockowy powstały w Gdańsku w 1992. Stworzyli go Tomasz „Lipa” Lipnicki (wokal, gitara), Jerzy „Jerry” Rutkowski (gitara), Paweł Herbasch (perkusja) oraz Ireneusz Mazurek (bas), którego szybko zastąpił Jarosław Śmigiel. W 1992 grupa zagrała kilka koncertów w Niemczech. W 1993 zwyciężyła w pierwszej edycji konkursu Marlboro Rock-in, wystąpiła na festiwalu w Jarocinie i Festiwalu Sztuki w Żarnowcu. W nagrodę za zwycięstwo w Marlboro Rock-in wzięła udział w festiwalu Gampel w Szwajcarii.

W ciągu siedmiu lat zespół wydał pięć płyt: Illusion (1993), Illusion 2 (1994), Illusion 3 (1995), Illusion 4 – Bolilol Tour (1996), Illusion 6 (1998). Do najważniejszych utworów zespołu zaliczane są następujące kompozycje: Nóż, Cierń, Na luzie oraz To, co ma nadejść. W 1999 zespół zawiesił działalność. Pożegnalny koncert odbył się w gdańskim klubie Kwadratowa 14 XI 1999.

Po rozpadzie zespołu byli członkowie skupili się na innych projektach, Tomasz Lipnicki powołał do życia grupę Lipali, Paweł Herbasch i Jarosław Śmigiel współtworzyli formację Oxy.gen. 13 XII 2008 w Hali Stulecia we Wrocławiu muzycy zespołu Illusion zagrali koncert w pierwotnym składzie (jednak stanowisko gitarzysty zajął Tomasz „Sivy” Biskup z formacji Tuff Enuff) razem z grupami Coma, Hunter oraz Acid Drinkers. Jerzy Rutkowski zagrał w trzech utworach na gitarze akustycznej. Po osiemnastu latach od premiery pierwszego albumu została wydana płyta The best of Illusion (2011). Znalazły się na niej najbardziej znane piosenki zespołu oraz nowe kompozycje: Solą w oku oraz Tron. W 2012 roku pojawiła się płyta Live, zawierająca zapis koncertu Illusion z hali widowiskowo-sportowej Ergo Arena z 5 XI 2011.

W 2012 Paweł Herbasch, Jerzy Rutkowski i Jarosław Śmigiel rozpoczęli prace nad nowym materiałem, w 2013 roku w projekt włączył się Tomasz Lipnicki. Efektem był album Opowieści, wydany 22 III 2014, na którym znalazło się dziewięć premierowych utworów, między innymi O przyszłości, O trudzie wyboru, O iluzjach. Za produkcję krążka odpowiadał Adam Toczko, za mastering Adam Ayan z Gateway Mastering w Portland. Dodatkowo do płyty dołączono artbook z rysunkami Istvána Orosza, węgierskiego grafika i ilustratora. 9 III 2018 ukazała się kolejna płyta, zatytułowana Anhedonia, którą promuje utwór Kto jest winien? EFL

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania