HOTEL POSEJDON

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Hotel Nötzelʼs, 1910
Hotel Posejdon, około 1976
Hotel Mercure Gdańsk Posejdon, 2018
Hasło powstało dzięki Miastu Gdańsk
Partner redakcji

HOTEL POSEJDON, ul. Kapliczna 30, Jelitkowo. Powstał na działce zajmowanej m.in. w początkach XX wieku (dowodnie od 1907) przez Hotel Nötzelʼs, własność Ferdinand Nötzel, po sprzedaniu przez wdowę w 1919 działającego do 1945 pod nazwą „Zum goldenen Horn” (rejon parkingu obecnego hotelu). Budowę rozpoczęto w sierpniu 1975, ukończono w październiku 1976. Generalnym wykonawcą była francuska firma Sodeteg (w latach 70. budująca podobne obiekty także w innych miastach Polski), pracami kierował inż. Bernard Morigur, nadzór sprawował inż. Marian Wgulatti, wystrój wnętrza opracowała Elżbieta Baranowska-Hałasa. W holu stanęła rzeźba Etiuda Bałtyku autorstwa Janiny Mireckiej, w restauracji zawieszono obrazy Romana Usarewicza, całość uzupełniły drewniane rzeźby Alfonsa Łosowskiego („Kolumna”, „Kompozycja”, „Meduza” „Sowy”) oraz tkaniny W Turcji Joanny Pawelskiej i Pamięć morza Joanny Owidzkiej. W hotelowym parku ustawiono sześc kokejnych, tym razem granitowych, rzeźb Alfonsa Łosowskiego. Hotel otwarto 16 XI 1976, w uroczystości udział wzięli między innymi wicewojewoda gdański Jan Mariański i wiceprezydent Gdańska Kazimierz Rynkowski.

Część hotelową zaprojektowano jako czteropiętrową. Miała ona 151 dwuosobowych pokoi (o powierzchni około 20 m²) z własnymi łazienkami i WC. Część usługowo-gastronomiczna była jednokondygnacyjna. Mieściły się w niej: restauracja (na 300 osób), bar (na 40 osób), lokal taneczno-rozrywkowy Hades (87 miejsc, dodatkowo w sezonie letnim 60 miejsc na tarasie), basen kryty, sklep Pewexu i zakład fryzjerski. Przy hotelu znajdował się parking na sto samochodów i sześć autokarów. W chwili otwarcia obiekt należał do Przedsiębiorstwa „Orbis-Monopol”. W 1984 w Hadesie kręcono sceny do odcinka serialu 07 zgłoś się, zatytułowanego Skok śmierci. 30 XI 1991 odbył się tu pierwszy w Polsce wybór „Miss Topless”. Podczas modernizacji wystroju sali restauracyjnej w 1993 usunięto m.in. rzeźby Alfonasa Łosowskiego.

W 2008 obiekt przeszedł modernizację elewacji (według projektu Szczepana Bauma i Andrzeja Kwiecińskiego). Na przełomie lat 2014/2015 zmodernizowany (projekt wnętrz: Pracownia Projektowa BAAS) i 12 VI 2015 otwarty pod marką Mercure Gdańsk Posejdon. Liczy 151 pokoi (w tym 24 tzw. łączone), sześć sal konferencyjnych, znajduje się w nim centrum fitness i wellness (siłownia, basen, sauna parowa i fińska) oraz restauracja Winestone.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania