HOTEL POSEJDON

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Hotel Nötzelʼs, 1910
Hotel Posejdon, około 1976
Hotel Mercure Gdańsk Posejdon, 2018
Hasło powstało dzięki Miastu Gdańsk
Partner redakcji

HOTEL POSEJDON, ul. Kapliczna 30, Jelitkowo. Powstał na działce zajmowanej między innymi w początkach XX wieku (dowodnie od 1907) przez Hotel Nötzelʼs, własność Ferdinand Nötzel, po sprzedaniu przez wdowę w 1919 działającego do 1945 pod nazwą „Zum goldenen Horn” (rejon parkingu obecnego hotelu). Budowę rozpoczęto w sierpniu 1975, ukończono w październiku 1976. Generalnym wykonawcą była francuska firma Sodeteg (w latach 70. budująca podobne obiekty także w innych miastach Polski), pracami kierował inż. Bernard Morigur, nadzór sprawował inż. Marian Wgulatti, wystrój wnętrza opracowała Elżbieta Baranowska-Hałasa. W holu stanęła rzeźba Etiuda Bałtyku autorstwa Janiny Mireckiej, w restauracji zawieszono obrazy Romana Usarewicza, całość uzupełniły rzeźby Alfonsa Łosowskiego oraz tkaniny W Turcji Joanny Pawelskiej i Pamięć morza Joanny Owickiej. Hotel otwarto 16 XI 1976, w uroczystości udział wzięli między innymi wicewojewoda gdański Jan Mariański i wiceprezydent Gdańska Kazimierz Rynkowski.

Część hotelową zaprojektowano jako czteropiętrową. Miała ona 151 dwuosobowych pokoi (o powierzchni około 20 m²) z własnymi łazienkami i WC. Część usługowo-gastronomiczna była jednokondygnacyjna. Mieściły się w niej: restauracja (na 300 osób), bar (na 40 osób), lokal taneczno-rozrywkowy Hades (87 miejsc, dodatkowo w sezonie letnim 60 miejsc na tarasie), basen kryty, sklep Pewexu i zakład fryzjerski. Przy hotelu znajdował się parking na sto samochodów i sześć autokarów. W chwili otwarcia obiekt należał do Przedsiębiorstwa „Orbis-Monopol”. W 1984 w Hadesie kręcono sceny do odcinka serialu 07 zgłoś się, zatytułowanego Skok śmierci. 30 XI 1991 odbył się tu pierwszy w Polsce wybór „Miss Topless”.

W 2008 obiekt przeszedł modernizację elewacji (według projektu Szczepana Bauma i Andrzeja Kwiecińskiego). Na przełomie lat 2014/2015 zmodernizowany (projekt wnętrz: Pracownia Projektowa BAAS) i 12 VI 2015 otwarty pod marką Mercure Gdańsk Posejdon. Liczy 151 pokoi (w tym 24 tzw. łączone), sześć sal konferencyjnych, znajduje się w nim centrum fitness i wellness (siłownia, basen, sauna parowa i fińska) oraz restauracja Winestone.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania