HOTEL NOVOTEL GDAŃSK CENTRUM

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Początek lat 60. XX wieku, w prawo za mostem teren, na którym od 1975 funkcjonuje Novotel Gdańsk Centrum
Hotel Novotel Gdańsk Centrum, 2021

HOTEL NOVOTEL GDAŃSK CENTRUM, ul. Pszenna 1, Spichlerze. Jeden z 13 hoteli francuskiej sieci Accor Hotels w Polsce (z udziałem polskiej spółki Orbis SA). Najważniejszym inwestorem był Główny Komitet Kultury Fizycznej, inwestorem naczelnym Zjednoczenie Gospodarki Turystycznej, inwestorem wykonawczym warszawski Zarząd Inwestycji Wydzielonych „Orbis”.

Budowę poprzedziła dyskusja o lokalizacji hotelu. Decyzja o budowie na Spichlerzach ze względu na słabą nośność gruntu wymagała wbicia w grunt 270 pali utrzymujących obiekt. Prace rozpoczęto w styczniu 1974, a ukończono w październiku 1975. Generalnym wykonawcą była francuska firma Novotel, przemianowana w trakcie budowy na Sodeteg, głównymi podwykonawcami – gdańska Hydrobudowa 4 i Gdańskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego.

Budynek o kubaturze około 20 000 m³, powierzchni użytkowej 3000 m², usługowej 1 800 m² i powierzchni technicznej 1 200 m² składa się z trzech kondygnacji hotelowych i parterowej części usługowo-gastronomicznej. W chwili otwarcia 21 I 1976 (między innymi z udziałem wiceprezydenta Gdańska Kazimierza Rynkowskiego) hotel miał 300 miejsc noclegowych w 150 pokojach dwuosobowych (o identycznym wyposażeniu), pięć sal konferencyjnych, 150 miejsc restauracyjnych i 20 miejsc w barze kawowym. Wystrój opracowano według projektu Elżbiety Baranowskiej-Hałasa, wykorzystując gobeliny wykonane przez Agnieszkę Ruszczyńską-Szafrańską.

Nową aranżację części wspólnych (recepcja, restauracja, bar) ukończono przed Euro 2012 – nawiązano do nadmorskiej lokalizacji obiektu (błękit, biel, srebrne i szklane elementy). W 2013 Novotel był pierwszym hotelem z tej sieci w Polsce, w którym wprowadzono całkowity zakaz palenia papierosów.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania