HORODECKI RYSZARD

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Ryszard Horodecki

RYSZARD HORODECKI (ur. 30 IX 1943, Kowel, Wołyń), fizyk, profesor Uniwersytetu Gdańskiego (UG). W 1960 roku ukończył szkołę średnią w Sopocie, w 1967 Wydział Elektroniki Politechniki Gdańskiej. W tym roku podjął pracę na UG, od 1976 doktor, od 1997 doktor habilitowany, od 2005 profesor tytularny, od 2007 profesor zwyczajny.

Od 2005 roku kierownik Zakładu Optyki i Informacji Kwantowej Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG, od 2007 także dyrektor utworzonego przy współpracy między innymi z UG Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej w Gdańsku. Specjalista z zakresu fizyki teoretycznej, jeden z twórców nowej, interdyscyplinarnej dziedziny – kwantowej informatyki, współodkrywca tzw. splątania związanego (bound entanglement) i efektywnej metody detekcji splątania (entanglement witnesses).

W roku 1999 został zaproszony do współorganizacji, w ramach V Programu Ramowego Unii Europejskiej, projektu „Entanglement in Quantum Information Processing”, w którym uczestniczyło 17 ośrodków europejskich i który był pierwszym w Polsce projektem unijnym z dziedziny informatyki kwantowej. W 2008 otrzymał Nagrodę Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w kategorii nauk ścisłych ( nagrody miasta Gdańska). W 2011 roku jako trzeci Polak w kraju otrzymał prestiżowy grant przyznawany przez Europejską Radę do spraw Badań Naukowych (European Research Council – ERC) w konkursie „Ideas” Advanced Grant na dalsze badania w dziedzinie informatyki kwantowej. Od roku 2010 członek korespondent Polskiej Akademii Nauk.

Autor utworów poetyckich (tomiki: Sum ergo cogito, 2003; Arras z Andromedy, 2009).

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania