HAVLICEK HANS, lekarz Instytutu Anatomicznego Akademii Medycznej w Gdańsku

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Szczątki ludzkie znalezione w marcu 1945 w Instytucie Anatomii gdańskiej Państwowej Akademii Medycyny Praktycznej

HANS HAVLICEK (1 V 1891 Kommotau (Chomutov), północne Czechy – 13 V 1949 Wetzlar), lekarz Instytut Anatomicznego Akademii Medycznej w Gdańsku, specjalizujący się w chirurgii i układzie krążenia, katolik. W 1938 został obywatelem Trzeciej Rzeszy z okręgu sudeckiego (Sudetenland). Z nieznanych powodów, na skutek prowadzonych przez siebie badań naukowych nad układem wydolnościowym i układem krążenia, popadł w konflikt z koncernem „IG Farbenindustrie” (Interessen-Gemeinschaft Farbenindustrie Aktiengesellschaft / Syndykat Przemysłu Farbiarskiego Spółka Akcyjna, działający we Frankfurcie nad Menem 1925–2012), wspieranym przez NSDAP (Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei). Po przyłączeniu okręgu sudeckiego do Rzeszy został zwolniony z pracy oraz aresztowany przez Gestapo, a w wyroku sądu specjalnego orzeknięto, iż „nazwisko Havlicek musi zniknąć z literatury niemieckiej”.

Od co najmniej 1937 przyjaźnił się z prof. Rudolfem Spannerem, który otwarcie udzielał mu naukowego poparcia i potwierdzał słuszność wyników jego badań nad nerkami oraz nad podwójnym podziałem wydolności układu krążeniowego. W grudniu 1944 otrzymał od prof. Spannera propozycję pracy w Instytucie Anatomicznym Akademii Medycznej w Gdańsku, w miejsce docenta Friedricha Wollmanna. Mieli wspólnie pracować nad udoskonalaniem metody preparatów korozyjnych w konserwacji zwłok. Nie jest znana data jego wyjazdu z Gdańska.

Po zakończeniu II wojny światowej otwarcie bronił Rudolfa Spannera jako człowieka i naukowca. W 1946 pełnił funkcję ordynatora szpitala miejskiego w Friedberg (Hesja), gdzie przybył z Herborn 14 VI 1946. Był honorowym członkiem Królewskiego Towarzystwa Lekarzy w Gent (Gandawa) w Belgii. MT = Monika Tomkiewicz







Bibliografia:
Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku, sygn. S 74/02/Zn (śledztwo w sprawie zabójstw dokonanych w okresie od września 1939 do marca 1945 zabójstw osób cywilnych i jeńców wojennych, z których zwłok uzyskiwano tłuszcz używany do produkcji „mydła” w Instytucie Anatomii w Gdańsku kierowanym przez prof. Rudolfa Marię Spannera).
Stadtarchiv Friedberg.
Tomkiewicz Monika, Semków Piotr, Profesor Rudolf Spanner (1895–1960). Naukowiec w III Rzeszy, Gdynia 2010.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania