GRUCHAŁA MARCIN, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Marcin Gruchała
Hasło powstało dzięki Miastu Gdańsk

Partner redakcji

GRUCHAŁA MARCIN (ur. 17 XII 1971 Wejherowo), specjalista z zakresu chorób wewnętrznych i kardiologii, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed). Syn Józefa i Krystyny. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Jana Sobieskiego w Wejherowie, w 1996 roku absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Gdańsku (AMG). Po studiach odbył trzymiesięczny staż naukowo-kliniczny w Thorax Center w Rotterdamie. W latach 1996–2000 uczestnik Studiów Doktoranckich w I Klinice Chorób Serca AMG, w 2000 uzyskał stopień doktora (na podstawie pracy Rola polimorfizmu genów układu renina-angiotensyna-aldosteron, przedsionkowego czynnika natriuretycznego oraz glikoprotein płytkowych w chorobie niedokrwiennej serca) i I stopień specjalizacji w dziedzinie chorób wewnętrznych. W latach 2000–2003 pracował jako asystent w I Klinice Chorób Serca AMG, 2001–2002 przebywał na stażu podoktorskim w Department of Molecular Medicine w A.I. Virtanen Institute uniwersytetu w Kuopio (Finlandia). Od 2003 adiunkt w I Klinice Chorób Serca AMG, w 2004 uzyskał II stopień specjalizacji w dziedzinie chorób wewnętrznych. Od 2006 roku doktor habilitowany (na podstawie dorobku naukowego i pracy Wewnątrznaczyniowy transfer genów do ściany tętnicy szyjnej królika przy pomocy wirusów zapalnych związanych z adenowirusami i wektorów adenowirusowych), od 2007 ze specjalizacją w kardiologii, od 2010 profesor nadzwyczajny GUMed.

W latach 2005–2012 był zastępcą ordynatora I Kliniki Chorób Serca, odpowiedzialnym za Oddział Kardiologii Ogólnej, w 2012 zastępcą lekarza koordynującego w Klinicznym Centrum Kardiologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. W latach 2009–2013 pełnił funkcję pełnomocnika rektora GUMed do spraw budowy Centrum Medycyny Nieinwazyjnej. W kadencji 2012–2016 prorektor GUMed do spraw studenckich, jednocześnie od 2013 kierownik I Katedry i Kliniki Kardiologii GUMed. Od 2016 roku rektor GUMed (wybrany na lata 2016–2020) i profesor tytularny nauk medycznych.

W pracy naukowej zajmuje się badaniem czynników genetycznych i środowiskowych wpływających na rozwój miażdżycy i jej powikłań, inwazyjnym leczeniem choroby wieńcowej, nadciśnieniem tętniczym u pacjentów z chorobą wieńcową, hipercholesterolemią rodzinną, niewydolnością serca, transplantacją serca i mechanicznym wspomaganiem krążenia.

Członek Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (były przewodniczący i wiceprzewodniczący oddziału gdańskiego, członek jego zarządu oraz zarządu Sekcji Niewydolności Serca), Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, Polskiego Towarzystwa Transplantologicznego, Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego i International Society for Heart and Lung Transplantation. Członek Kapituły Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena ( nagrody miasta Gdańska: kulturalne i naukowe). W 2021 powołany do Krajowej Rady do spraw Kardiologii. BM

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania