GREMBOSZEWSKI MARTIN

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

MARTIN GREMBOSZEWSKI (Grembosewsky, Gramboczewsky; przed 1600 – pochowany 14 V 1658 Gdańsk), kornecista, śpiewak, kompozytor; prawdopodobnie także poeta, autor anonimowy Tragedii o bogaczu i Łazarzu, wydanej w Gdańsku w 1643 roku (przypisywanej również Janowi Gulińskiemu, profesorowi języka polskiego w Gimnazjum Akademickim).

Początkowo muzyk w kapeli królewskiej w Warszawie; w Gdańsku co najmniej od roku 1617. Kontakty z dworem królewskim mógł utrzymywać i później, skoro po 1649 otrzymał od króla polskiego Jana Kazimierza starostwo w Urzędowie. Około roku 1628 instrumentalista i śpiewak w kapeli kościoła św. Jana, następnie muzyk w Kapeli Rady Miejskiej, będącej zarazem kapelą kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W latach 1655–1656 pełnił funkcję jednego z trzech Vice Directori Musici Chori.

Zachowały się jego trzy kompozycje, dwie – powstałe prawdopodobnie w roku 1629 – są unikatowymi w muzyce staropolskiej wczesnymi przykładami solowego i kameralnego koncertu instrumentalnego. DS

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania