GREGOROVIUS MICHAEL CARL

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Michael Carl Gregorovius, autoportret ołówkiem
Michael Carl Gregorovius Długi Targ w Gdańsku, 1832
Michael Carl Gregorovius, Król pruski Fryderyk Wilhelm III w Gdańsku, 1835
Brama Straganiarska, 1840, litografia Friedricha Heinricha Bilsa na podstawie obrazu Michaela Carla Gregoroviusa

MICHAEL CARL GREGOROVIUS (11 X 1786 Gdańsk – 17 V 1850 Gdańsk), artysta plastyk. Syn kupca gdańskiego Johanna Burharda. Uczył się od 1804 roku w Królewskiej Szkole Sztuk Pięknych u Johanna A. Breysiga. Jednocześnie pracował pod jego kierunkiem jako malarz dekoracji teatralnych i dioram ( Teatr Miejski). Odbył praktykę w berlińskim atelier Paula Gropiusa Diorama. Wzorując się na nim, założył w Gdańsku własne atelier, które nazywał teatrem optycznym (22 I 1825 zorganizował spektakl mechaniczny teatru, przedstawiając zamek w Malborku). Na stałe zatrudniony w teatrze w Gdańsku, w roku 1834 przebywał w Berlinie.

Malował eleganckie, starannie i szczegółowo opracowane widoki architektury Gdańska (zob. szerzej Malarstwo. XIX wiek – 1. połowa XX wieku). Drobiazgowa dokładność, z jaką oddawał szczegóły wyglądu ulic i budowli, niewykluczająca indywidualnego potraktowania tematu, zbliżała jego obrazy do dekoracji teatralnych. Malował pejzaże ze statkami na redzie portu gdańskiego i widoki miast niemieckich. Wystawiał w latach 1814–1839 w Gdańsku oraz w Berlińskiej Akademii.

Jego prace znajdują się między innymi w kolekcjach Muzeum Narodowego i muzeów berlińskich. Mieszkał przy Langgarten 77 (ul. Długie Ogrody). Ojciec Georga Ferdinanda Gregoroviusa, Wilhelma Eduarda Gregoroviusa i Carla Theobalda. MJB

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii