GDAŃSKA ALEJA WŁAZÓW

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Gdańska Aleja Włazów, aleja włazów polskich
Gdańska Aleja Włazów, aleja włazów polskich
Gdańska Aleja Włazów, aleja włazów polskich
Gdańska Aleja Włazów, aleja włazów polskich
Gdańska Aleja Włazów, aleja włazów zagranicznych
Gdańska Aleja Włazów, aleja włazów zagranicznych
Gdańska Aleja Włazów, aleja włazów zagranicznych

GDAŃSKA ALEJA WŁAZÓW na Kępie, północnym cyplu Ołowianki. Jeden z elementów Gdańskiego Szlaku Wodociągowego. Powstała w czerwcu 2021 na powierzchni około 5000 m². Jest ścieżką historyczno-edukacyjną, wkomponowaną w spacerowe alejki industrialnej przestrzeni miasta. Dzięki zaprojektowanej zieleni oraz widokowi na Główne Miasto i nabrzeże Motławy ma również duże walory rekreacyjne. Ekspozycja podzielona jest na trzy aleje: włazów historycznych, współczesnych włazów polskich i włazów zagranicznych, w 2025 składała się z kilkudziesięciu pokryw. Eksponowane w alei włazy kanalizacyjne gromadzone były przez Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjna (GIWK), początkowo w celu zachowania przed zniszczeniem obiektów historycznych, demontowanych w trakcie przebudów i remontów gdańskich ulic, następnie także z myślą o realizacji obecnego przedsięwzięcia. Dwie pierwsze aleje są już kompozycyjnie zamknięte, aleja włazów zagranicznych jest sukcesywnie uzupełniana o kolejne eksponaty.

W alei włazów historycznych znajdują się 22 pokrywy: 19 z Gdańska, z okresu międzywojennego, głównie z Wrzeszcza i Oliwy, produkowanych w odlewni żeliwa Stoczni Gdańskiej, dwie z odlewni Herzfeld & Victorius z Grudziądza, jedna z Bydgoszczy, z odlewni Windschild & Langelott. W alei współczesnych włazów polskich znajdują się pokrywy pozyskane od lokalnych samorządów i przedsiębiorstw wodociągowych z Białegostoku, Bydgoszczy, Gorzowa Wielkopolskiego, Łodzi, Opola, Olsztyna, Szczecina, Torunia, Rzeszowa, Katowic, Krakowa, Poznania, Zielonej Góry, Warszawy, Lublina, Kielc, Końskich, Gdyni, Sopotu i Kościerzyny. Są to zarówno włazy typowe, jak i wykonane okolicznościowo. W alei włazów zagranicznych umieszczone są eksponaty sprezentowane przez miasta partnerskie Gdańska: Turku (Finlandia) i Bremę (Niemcy) oraz włazy z Petersburga (Rosja) i Charkowa (Ukraina).

Trasa Alei rozpoczyna się przy ścianie startowej, na której znajduje się mapa, planowane jest uruchomienie edukacyjnej aplikacji mobilnej z funkcją interaktywnego wirtualnego przewodnika i z technologią rozszerzonej rzeczywistości, przenoszącą do czasów pierwszych współczesnych sieci kanalizacyjnych w Gdańsku. MDK

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania