GÖDEKE HANS, burmistrz Starego Miasta

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

HANS GÖDEKE (JODEKE) (około 1385 Gdańsk – po 1457? Gdańsk), burmistrz Starego Miasta Gdańska. Prawdopodobnie syn burmistrza Głównego Miasta Johanna Gödekego.

W 1435 i 1436 był rajcą, w 1437 został drugim burmistrzem, jednak prześledzenie jego dalszej kariery burmistrzowskiej nastręcza trudności. Prawdopodobnie został pierwszym burmistrzem w 1438. Być może w 1440 był urlopowany, ponieważ nie reprezentował Starego Miasta na zjeździe, na którym wstąpiło ono do Związku Pruskiego. Powiązania rodzinne z Głównym Miastem sugerują jednak, że taką decyzję mógł popierać. Brak go również w składzie Rady Starego Miasta, potwierdzającym wystawienie dokumentu z 1445.

Zapewne zrezygnował z urzędu burmistrza Starego Miasta i skupił się na interesach. Był najprawdopodobniej tożsamy z Hansem Godekem, który w 1449 został obywatelem Młodego Miasta, i z Hansem Jodekem, o którym wzmiankowano w 1452 jako mieszczaninie Głównego Miasta Gdańska, wcześniej mieszkającym na Starym Mieście. W 1. połowie XV wieku spotykana jest praktyka korzystania z obywatelstwa Młodego lub Głównego Miasta Gdańska przez niewielką grupę kupców staromiejskich, co wynikało zapewne między innymi z odcięcia Starego Miasta od wodnych szlaków komunikacyjnych (Wisły i Motławy). W Głównym Mieście Gdańsku wzmiankowany był jeszcze w 1457.

Ożenił się z siostrą Marcusa i Hansa Schulte, mieszczan Głównego Miasta Gdańska. Związek ten umożliwił mu korzystanie z przywilejów członków Hanzy we Flandrii, Zelandii i Inflantach (Stare i Młode Miasto Gdańsk do Hanzy nie należały). Wspólnie ze szwagrami posiadał udziały w holku „Katerina”. 29 XII 1445 Rada Głównego Miasta Gdańska wystosowała list do starszych kantoru hanzeatyckiego w Brugii w sprawie zatargu między Marcusem Schultem (mieszczaninem Głównego Miasta) i Hansem Jodekem (mieszczaninem Starego Miasta) w sprawie udziałów we frachcie ładunków przesyłanych między Prusami i Flandrią. Zatarg nie znalazł rozwiązania jeszcze w 1452.

Po 1420 urodził mu się syn Johann Jodeke (młodszy), zapewne tożsamy ze studentem immatrykulowanym na uniwersytecie w Lipsku w 1439, wzmiankowany w Głównym Mieście Gdańsku jeszcze w 1473. PS

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania