FONTANNA-POIDEŁKO NA PLACU KOBZDEJA

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Fontanna-poidełko na Placu Kobzdeja
Certyfikat darowizny fontanny-poidełka z 3 VIII 1999
Uroczystość uruchomienia fontanny-poidełka przez przewodniczącego parlamentu Bremy Christiana Webera i prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, 3 VIII 1999

FONTANNA-POIDEŁKO NA PLACU KOBZDEJA. Powstała z inicjatywy Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Bremie jako dar tego miasta dla Gdańska, w rewanżu za podarowanie wykutego przez Leonarda Dajkowskiego drzewa ze stali nierdzewnej. Stanowi symbol pojednania, sprezentowany w 60. rocznicę wybuchu II wojny światowej i na pamiątkę 23 lat partnerskiej współpracy Bremy i Gdańska.

Fontanna została odlana z brązu oraz pokryta sztuczną patyną z polerowanymi elementami z mosiądzu. Ma kształt kolumny zwieńczonej głowicą z czaszą i siedzącym na niej ptakiem; jej wysokość to 2,5 m. W środkowej części znajduje się duża czasza basenowa, w dolnej części kolumny – basenik, u podstawy trzonu – niecka na wodę. Woda dopływająca do czaszy głównej tryska z czterech wylewek w formie lwich pyszczków, a do niecki u podstawy z czterech psich pyszczków. Fontanna pracuje w obiegu otwartym, woda spływa z niej do kanalizacji miejskiej. Jest ona kopią fontanny w Bremie, która ma przypominać poidełko dla zwierząt, nawiązując w ten sposób do baśni ludowej, spisanej przez braci Grimm, O czterech muzykantach z Bremy.

Została odsłonięta i uruchomiona 3 VIII 1999 przez przewodniczącego parlamentu Bremy Christiana Webera i prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Na uroczystość sprowadzono do poidełka konie z Miejskiego Ogrodu Zoologicznego Wybrzeża, a Teatr 62 z Bremy przedstawił skróconą wersję baśni Grimmów. Na okres zimowy fontanna jest demontowana.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania