FISCHER FRIEDRICH

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

FRIEDRICH FISCHER (27 III 1879 Elbląg – 19 VI 1944 Hanower), architekt, profesor Technische Hochschule Danzig (THD). Syn Friedricha, inżyniera budowy okrętów, i Jadwigi z domu Fechter. Absolwent gimnazjum w Elblągu, studiował architekturę w Monachium. Karlsruhe i Berlinie, gdzie w 1905 uzyskał dyplom architekta.

W 1910 uzyskał doktorat w THD i złożył państwowy egzamin budowlany. Rok później założył w Gdańsku własną pracownię projektową. Od 1918 kierownik rozbudowy miasta Gdańska, od 1919 prowadził zajęcia na Wydziale Architektury THD. W 1921 został też konserwatorem zabytków II Wolnego Miasta Gdańska i kierownikiem miejskiego urzędu budowlanego. W 1925 powołany na stanowisko profesora THD zrezygnował z innych funkcji.

Na THD prowadził zajęcia z architektury, ze szczególnym uwzględnieniem architektury budowli z wypalanych cegieł. Autor między innymi projektu kościoła św. Antoniego Padewskiego w Brzeźnie (budowanego w okresie 1922–1923), dokonał restauracji zachodniego szczytu kościoła św. Trójcy, opracował projekt przekształcenia obwodu nowożytnych fortyfikacji Gdańska w zagospodarowane zielenią tereny rekreacyjne, był współautorem projektu konserwatorskiego uporządkowania fasad domów położonych przy głównych ulicach gdańskiego Głównego Miasta.

Po uzyskaniu profesury na TH w Hanowerze wyjechał z Gdańska. MA

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii