FETA, festiwal plenerowy

Z Encyklopedia Gdańska
(Przekierowano z FETA)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Teatr Karnavires w spektaklu Nuit de Lumière, FETA 2009
Mural przy ul. Bajana 11

FETA. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA, doroczna plenerowa impreza teatralna organizowana w Gdańsku od 1997. Pierwsza Feta, której pomysłodawcą był Zdzisław Górski, miała być jednorazowym wydarzeniem dla uczczenia 1000-lecia Gdańska. Uznana w plebiscycie publiczności za najważniejsze wydarzenie artystyczne obchodów milenijnych, została wpisana na stałe do programu kulturalnego miasta. Festiwal odbywa się w połowie lipca, goszcząc corocznie około 30 grup teatralnych z całego świata, które prezentują spektakle przez cztery dni i noce, przyciągając około 40 000 widzów; część spektakli przygotowywana jest specjalnie na Fetę.

Gośćmi festiwalu były miedzy innymi teatry: Titanic (Niemcy), Xarxa i Senza Tempo (Hiszpania), Ilotopie (Francja), Continuo (Czechy), Teatr Ósmego Dnia, Biuro Podróży, KTO (Polska). Stałymi gośćmi są gdańskie teatry: Teatr Snów i Pinezka. Spektakle odbywają się nie tylko w reprezentacyjnej przestrzeni Głównego Miasta, ale także w dzielnicach peryferyjnych, w tym na zrekonstruowanych dawnych południowych fortyfikacjach Gdańska ( pl. Wałowy). Ambicją organizatorów jest odkrywanie zapomnianych dzielnic miasta i podnoszenie ich rangi przez działania artystyczne. Organizatorem festiwalu jest klub Plama – Gdański Archipelag Kultury na Zaspie.

Pieczę nad festiwalem sprawowała Elwira Twardowska (do 2011 kierowniczka Plamy), następnie Szymon Wróblewski (kierownik klubu w latach 2011–2018) i Tomasz Hildebrandt (od 1 III 2018). Impreza jest ogólnodostępna, bezpłatna, środki na jej organizację zapewnia budżet miasta. Festiwalowi towarzyszy FOTO FETA, pokonkursowa wystawa fotograficzna, której otwarcie inauguruje każdą kolejną edycję festiwalu.

Z powodu pandemii wirusa COVID-19 24.edycja (2020) i 25.edycja (2021) nie odbyły się, zamiast tej ostatniej przygotowano kilka wydarzeń wspominkowych: jubileuszową wystawę plakatu w przestrzeni miejskiej, w galerii Plamy GAK – pamiątki z początków FETY, spektakl "Once", który można było oglądać podczas pierwszej edycji festiwalu oraz wydanie albumu dokumentującego historię festiwalu, 5 XI 2021 przy ul. Bajana 11 (Gdańsk–Zaspa) odsłonięto pamiątkowy mural autorstwa Patryka Hardzieja z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2022 festiwal powrócił w nowej odsłonie, zmieniając swoją dotychczasową lokalizację. XXIV edycja festiwalu odbyła się w Parku Nadmorskim im. Ronalda Reagana w Gdańsku–Przymorzu Wielkim. DSZ

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania