EHWALD JOHANN GOTTFRIED

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

JOHANN GOTTFRIED EHWALD (Ehwalt; 1 I 1717 Elbląg – 22 XI 1786 Gdańsk), orientalista, pastor kościoła garnizonowego św. Olafa w Wisłoujściu. Do roku 1738 uczęszczał do gimnazjum w Elblągu i Gdańsku, następnie studiował teologię w Jenie.

Od 1742 roku uczył w Gdańsku prywatnie języków orientalnych. Od 1743 profesor orientalistyki i poezji w gimnazjum w Elblągu. Od 1745 roku rektor szkoły św. Jana, od 1756 pastor w kościele św. Olafa, od 1761 do śmierci diakon kościoła Zbawiciela na Zaroślaku.

Poza orientalistyką zajmował się naukowo greką i historią religii. Publikował teksty naukowe, między innymi w „Theologische Bibliothek” i w gdańskim tygodniku „Der Teutsche Diogenes”. Wspólnie z rektorem szkoły mariackiej Bernhardem Ludolphem Kemną pracował nad reformą gdańskiego szkolnictwa, którą chciało wprowadzić miejskie Kolegium Szkolne. Przygotowali wytyczne programu nauczania i nową organizację szkolnictwa, według której gdańskie szkoły parafialne miały mieć jednolity program nauczania, taką samą metodę dydaktyczną i siatkę przedmiotów lekcyjnych. Reforma, za sprawą Rady Miejskiej, weszła w życie tylko częściowo. PP

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania