DANZIGER SCHULALMANACH FÜR ELTERN UND LEHRER

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Danizger Schulalmanach von Westpreussen, 1910

„DANZIGER SCHULALMANACH FÜR ELTERN UND LEHRER” (Danizger Schulalmanach von Westpreussen) (Gdański Informator Szkolny), adresowany do rodziców, dzieci, młodzieży, pedagogów. Wydawany w latach 1905–1914 w formacie 20 × 14 cm przez firmę księgarską Léon Saunier’s w Gdańsku, redagowany przez gdańskiego pedagoga Paula Eduarda Gehrkego (1863–1922).

W roku 1905 zawierał podstawowe informacje o wszystkich gdańskich szkołach wyższych, półwyższych seminariach nauczycielskich, państwowych, miejskich i prywatnych szkołach średnich, zawodowych i powszechnych dla chłopców i dziewcząt. Teksty uzupełniały biogramy i zdjęcia zasłużonych gdańskich pedagogów z XIX wieku, wykazy kierowników i nauczycieli najstarszych gdańskich szkół od XV wieku po czasy najnowsze ( szkoły mariackiej, szkoły św. Katarzyny, szkoły św. Jana, szkoły św. Barbary, szkoły św. Bartłomieja, szkoły św. Piotra i Pawła).

Almanach z roku 1905 zawierał informacje o gdańskich bibliotekach, muzeach i ich zbiorach, towarzystwach sportowych i muzycznych, rozkład jazdy pociągów podmiejskich z Nowego Portu, Sopotu, Pruszcza Gdańskiego oraz na trasach Nowy Dwór – Szymankowo – Gdańsk i Puck – Reda – Gdańsk. MrGl

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania