CZYŻEWSKI ANDRZEJ

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Andrzej Czyżewski

ANDRZEJ CZYŻEWSKI (ur. 10 XII 1956 Gdańsk), elektroakustyk, profesor Politechniki Gdańskiej (PG). W 1976 roku ukończył Technikum Łączności, w 1982 absolwent Wydziału Elektroniki PG i jej pracownik. Od 1987 roku doktor, 1992 doktor habilitowany (na Akademii Górniczo-Hutniczej), 1996 profesor PG, 1999 profesor tytularny, 2003 profesor zwyczajny.

Od roku 1991 kierownik Zakładu Naukowo-Dydaktycznego na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG (dawny Wydział Elektroniki), w 1997 przekształconego w Katedrę Inżynierii Dźwięku, w 2003 w Katedrę Systemów Multimedialnych. W latach 1994–2007 opiekował się Studium Doktoranckim Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG, które zorganizował.

Specjalista zagadnień związanych z technikami multimedialnymi i ich zastosowaniami interdyscyplinarnymi. Prowadzi między innymi projekty poświęcone monitorowaniu aglomeracji pod względem bezpieczeństwa i ochrony środowiska, realizowane z wykorzystaniem zaawansowanej technologii multimedialnej. W ramach kierowanych przez niego ponad 30 projektów rozwinięto liczne aplikacje z dziedziny zastosowań technologii multimedialnych w ochronie zdrowia (na przykład związanych z przesiewowymi badaniami słuchu i wzroku, badaniem i usprawnianiem mowy) oraz dziedzictwa kulturowego (rekonstruowanie archiwalnych nagrań i materiałów filmowych).

Autor między innymi monografii Dźwięk cyfrowy (1998) oraz Technika komputerowa w audiologii, foniatrii i logopedii (2002). Twórca 12 patentów krajowych i pięciu opublikowanych międzynarodowych zgłoszeń patentowych oraz współautor kilkunastu opracowań wdrożonych do produkcji. Od roku 2000 ma tytuł Fellow, nadany mu przez międzynarodowe towarzystwo naukowe Audio Engineering Society.

Od 2005 roku zasiada w kapitule Stypendium Naukowego Prezydenta Miasta Gdańska im. Gabriela Daniela Fahrenheita. Został wyróżniony między innymi Pierwszą Nagrodą Prezesa Rady Ministrów za osiągnięcia badawcze i wdrożeniowe (2000, 2014), otrzymał Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w kategorii nauk ścisłych (2006), był nominowany do tytułu Gdańszczanin Roku 2007. Odznaczony między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2002), Krzyżem Kawalerskim Europejskiego Orderu Wynalazczości (2009), Medalem Honorowym Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów im. Tadeusza Sendzimira (2004), Nagrodą TVP1 i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Wynalazek roku 2013” (zespołowo) za CyberOko służące do diagnozy i terapii pacjentów w śpiączce i w stanie wegetatywnym, tytułem Lider Polskiej Teleinformatyki – "Złoty Cyborg" (2014), Orderem Policji Republiki Malty za innowacyjne technologie inteligentnego monitoringu, opracowane w ramach realizowanego projektu FP7 INDECT, w 2015 Medalem Prix Galien i Godłem Promocyjnym „Teraz Polska” za CyberOko, Nagrodą Stowarzyszenia Pracodawców Pomorza "Primum Cooperatio" im. Prof. Bolesława Mazurkiewicza (2018). Wybrany Osobowością Roku 2020 PG.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania