CONWENTZ HUGO WILHELM

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Hugo Wilhelm Conwentz

HUGO WILHELM CONWENTZ (20 I 1855 Święty Wojciech – 12 V 1922 Berlin), przyrodnik, prekursor ekologii. Syn menonity Abrahama, mieszkającego w Świętym Wojciechu, następnie przy Frauengasse 28 (ul. Mariacka), właściciela firmy handlu opałem (drewnem i węglem) oraz Augusty z domu Dyck. Miał sześcioro rodzeństwa. W latach 1862–1873 uczył się w średniej szkole realnej św. Jana, studiował (stypendium Towarzystwa Pokoju) w Getyndze i Wrocławiu, dyplom i doktorat uzyskał w roku 1876. Do 1879 asystent na uniwersytecie we Wrocławiu.

W roku 1879 powierzono mu w Gdańsku funkcję organizatora nowego Muzeum Prowincji Zachodniopruskiej. Od stycznia 1880 do 1910 był jego dyrektorem (do kwietnia 1882 komisarycznym). Prowadził badania nad bursztynem ( bursztyn bałtycki), na podstawie pracy Monographie der baltischen Bernsteinbäume od 1890 profesor. W roku 1904 opublikował głośny memoriał (cztery wyd. niemieckie, przekład na język angielski) zawierający uzasadniony naukowo projekt mecenatu państwowego nad ochroną przyrody. Zainicjował akcję inwentaryzacji torfowisk i skupisk roślinnych na Pomorzu Gdańskim; doprowadził do otoczenia ich ochroną prawną, powstania rezerwatów i pomników przyrody.

W roku 1906 na polecenie rządowe utworzył w Gdańsku Państwowy Urząd do spraw Ochrony Pomników Przyrody w Prusach (Staatliche Stelle für Naturdenkmalpflege in Preußen), który między innymi wyznaczył rezerwaty przyrody na terenie Pomorza Wschodniego ( rezerwat Ptasi Raj). Po przeniesieniu urzędu 1 X 1910 do Berlina opuścił Gdańsk.

Od roku 1907 redaktor periodyków „Naturdenkmäler” i „Beiträge zur Denkmalpflege”. Prowadził w Niemczech i w innych krajach (Anglia, Rosja, Włochy, Belgia, Szwecja, Norwegia, Polska) działalność naukową i popularyzatorską (odczyty, wykłady i publikacje) na rzecz ochrony przyrody, wykłady z botaniki i bursztynu. Od 1919 żonaty był ze Szwedką Gretę Ekelöf.

W roku 2006 z okazji 100-lecia powstania w Gdańsku Państwowego Urzędu do spraw Ochrony Pomników Przyrody w Zielonej Bramie odbyło się polsko-niemieckie sympozjum naukowe. Od 30 VIII 2011 jego imię nosi tramwaj Pesa Swing 120NaG nr 1035. MA EN

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii