CLÜVER PHILIPP (II), geograf, były patron gdańskiej ulicy

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Philipp Clüver (II)

PHILIPP CLÜVER (1580 Gdańsk – 31 XII 1622 Lejda), geograf, twórca geografii historycznej, były patron gdańskiej ulicy. Syn Philippa Clüvera (I), kierownika gdańskiej mennicy. Przeznaczony do zawodu dyplomaty, w młodości wysłany na dwór króla polskiego Zygmunta III Wazy, odwiedził Czechy i Włochy.

Po powrocie do Gdańska w 1600 rozpoczął naukę w Gimnazjum Akademickim, w 1601 wyjechał na studia prawnicze na uniwersytet w Lejdzie, ale wbrew woli rodziców zamiast studiować prawo podjął studia nad geografią, głównie starożytną. Po wstrzymaniu przez ojca wypłat na utrzymanie (matka Anna przesyłała mu pieniądze w tajemnicy przed mężem), zaciągnął się na dwa lata do wojska cesarskiego i przebywając w Czechach i na Węgrzech, walczył przeciwko Turcji. W latach 1607–1613 podróżował po Europie Zachodniej i Północnej (Norwegia, Anglia, Francja, Niemcy, Szwajcaria). Osiadł w Anglii, w 1615 przeniósł się do Lejdy, gdzie został profesorem geografii.

Uznanie przyniosło mu wydanie drukiem w 1616 dzieła Germania antiqua, które było pierwszą syntezą historycznej geografii Europy. Wspominał w niej o Gdańsku, podawał różne hipotezy dotyczące pochodzenia jego nazwy. Był pierwszym, który opisał procesy krasowe. Pozostawił po sobie kilkanaście druków, między innymi Commentarius de tribus Rheni alveis et Ostis (Opis trzech odcinków ujściowych, a także brzegów Renu, 1611), stanowiące opis starożytnych Niderlandów, oraz opracowane w 1615, ale wydane pośmiertnie dzieło Introductionis in universam geographiam tam veteram quam novam libri VI (Wprowadzenia do geografii powszechnej tak starej jak nowej ksiąg sześć, 1624, także z mapą Polski), które na blisko 100 lat stało się podstawowym podręcznikiem geografii. Kolejne wydania ukazywały się z uzupełnieniami uczniów i innych geografów (ostatnie wydanie Amsterdam 1729). Uznawany za twórcę geografii historycznej. Tłumaczył też i komentował dzieła starożytnych pisarzy (między innymi Strabona i Polibiusza).

Od 1613 żonaty był z ubogą Angeliką, na jego prośbę matka Anna w 1616 przeprowadziła w Gdańsku między dziećmi podział spadku po ich ojcu i przyszłościowo po sobie i przesłała do Anglii należne synowi sumy. Ojciec dwojga dzieci po śmierci matki wychowywanych przez babkę w Anglii i zmarłych w młodym wieku. Zmarł na gruźlicę. Jego imię do 1945 nosiła obecna ul. Dantyszka, od 22 VI 2011 gdański tramwaj PESA Swing 120 NaG nr 1030. PP JMM

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania