BONIUSZKO ALICJA

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Alicja Boniuszko

ALICJA BONIUSZKO (16 X 1937 Miadzioł, Wileńszczyzna – 23 XII 2019 Gdańsk), baletmistrzyni. Od 1945 mieszkała z rodzicami we Wrzeszczu. W 1956 ukończyła Państwową Średnią Szkołę Baletową w Gdańsku, była uczennicą Janiny Jarzynówny-Sobczak. Od 1956 solistka, następnie primabalerina baletu Państwowej Opery Bałtyckiej. Wielokrotnie występowała na krajowych i międzynarodowych konkursach tanecznych. Ceniła repertuar klasyczny i współczesny.

Laureatka drugiej nagrody na I Ogólnopolskim Konkursie Tańca Klasycznego w 1959, laureatka konkursu tańca w 1960 w Vercelli we Włoszech. W 1961 zdobyła nagrodę Międzynarodowego Konkursu Tańca w Rio de Janeiro. Główne gdańskie role: Odetta w Jeziorze łabędzim Piotra Czajkowskiego, Julia w Romeo i Julii Siergieja Prokofiewa, Dziewczyna w Cudownym mandarynie Béli Bartóka, Niobe w balecie Niobe Juliusza Łuciuka, Zobeida w Szeherezadzie Nikołaja Rimskiego-Korsakowa. Gościnnie występowała na innych polskich scenach baletowych, zagrała epizody baletowe w trzech polskich filmach fabularnych. Od 1977 poświęciła się pracy choreograficznej, prowadziła też zajęcia w gdańskiej szkole baletowej. Jurorka w wielu konkursach dla młodych polskich tancerzy.

W 1966 uhonorowana „Orderem Stańczyka” miesięcznika „Litery”, w 2000 Rada Miasta Gdańska przyznała jej Medal Księcia Mściwoja II za szczególne zasługi na niwie artystycznej i za rozsławianie Gdańska w kraju i za granicą. W tym też roku została uhonorowana nagrodą Terpsychory przez Sekcję Tańca i Baletu Związku Artystów Scen Polskich; w światowe Święto Tańca 29 IV 2009 otrzymała od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego złoty medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. MrGl

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania