BOKINIEC LUCJAN

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Lucjan Bokiniec

LUCJAN BOKINIEC (5 II 1935, Turośń Kościelna, Białostockie – 30 VIII 2009 Gdańsk), działacz kultury. Po II wojnie światowej mieszkał z rodziną w Białymstoku, gdzie w 1953 ukończył Szkołę Ogólnokształcącą Męską stopnia licealnego nr 2. Jako laureat olimpiady matematycznej bez egzaminu rozpoczął studia na Wydziale Łączności Politechniki Gdańskiej. Pracownik PG, senator, twórca i kierownik Zakładu Nowych Technik Nauczania (Zespół Technik Multimedialnych), od 1989 doktor nauk humanistycznych (przewód na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu).Jako student PG (od 1953) na II roku jeden z założycieli Dyskusyjnego Klubu Filmowego Żak, w latach 1958–1973 jego kierownik. Od 1959 do 1968 prezes Międzyuczelnianego Klubu Filmowego Żak.

Inicjator i organizator Wakacyjnego Studium Wiedzy o Filmie (1962–1972) oraz przedsięwzięć upowszechniających kulturę filmową. Współpracował z teatrami studenckimi ( Bim-Bom, Co To, To Tu), realizator filmów dydaktycznych. Członek władz Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, Polskiej Federacji Amatorskich Klubów Filmowych, Polskiego Stowarzyszenia Filmu Naukowego. W 1971 roku organizator I Ogólnopolskiego Przeglądu Filmów Fabularnych, Telewizyjnych i Krótkometrażowych Polskie Debiuty Filmowe w Gdańsku, pomysłodawca i pierwszy dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku (FPFF), członek rady nadzorczej Pomorskiej Fundacji Filmowej, organizatora FPFF w Gdyni (pomysłodawca nagrody głównej: Złote Lwy).

Odznaczony między innymi Złotym Krzyżem Zasługi (1977), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2000), Medalem Komisji Edukacji Narodowej, tytułem "Zasłużony działacz kultury" (1985), w 2005 Medalem Księcia Mściwoja II. Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury w 2006 (z okazji 50-lecia Dyskusyjnego Klubu Filmowego Żak) i w 2007 (z okazji jubileuszu 50-lecia Klubu Żak).

Żonaty był z Marią z domu Podgórną, ojciec Sławomira (ur. 1972) i Moniki (ur. 1978). Pochowany na cmentarzu Srebrzysko. Od 2011 jego imię nosi nagroda w Konkursie Młodego Kina (etiud studenckich) FPFF w Gdyni. MA

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii