BETLEJEWSKA CZESŁAWA, wojewódzki konserwator zabytków

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Czesława Betlejewska

CZESŁAWA BETLEJEWSKA (ur. 17 IV 1943 Przygodzice koło Poznania), wojewódzki konserwator zabytków w Gdańsku. W 1966 absolwentka zabytkoznawstwa i konserwatorstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 1967 pracowała w urzędzie wojewódzkiego konserwatora zabytków w Gdańsku, w latach 1975–1979 wojewódzki konserwator zabytków. Zainicjowała wówczas i nadzorowała konserwację m.in. ołtarzy bocznych z kościoła św. Mikołaja, ambony z kościoła św. Trójcy, wystroju kościołów w Lęborku i Skarszewach, rozpoczęła konserwację cyklu obrazów z krużganków katedry w Pelplinie oraz ław i boazerii z Dworu Artusa. Zainicjowała opracowywanie koncepcji rewaloryzacji miast Hel i Gniew, badania architektoniczne i termowizyjne kamienic przyrynkowych w Gniewie.

Według jej koncepcji opracowano między innymi adaptację Spichlerza Oliwskiego na potrzeby Muzeum Etnograficznego ( Muzeum Narodowe). W 1977 zorganizowała pierwszą wystawę Zabytki na sprzedaż, mającą ułatwić ich odbudowę i rewitalizację. Od 1979 kierownik Pracowni Dokumentacji Naukowo-Historycznej w gdańskim oddziale Przedsiębiorstwa Państwowego Pracownie Konserwacji Zabytków. Od 1992 kustosz Pracowni Mebli w gdańskim Muzeum Narodowym, w latach 2004–2008 wicedyrektor tego muzeum, od 2008 na emeryturze. Opracowała dokumentację historyczno-urbanistyczną miast: Bytów, Orneta, Tolkmicko, Braniewo, Susz, Frombork, Krynica Morska, dokumentację ruralistyczną dla wsi powiatów słupskiego i człuchowskiego.

Autorka m.in. prac Meble gdańskie od XVI do XIX wieku (2001), Meble elbląskie XVII i XVIII wieku (2004). Opracowała dokumentację Gdańskie wnętrza mieszczańskie, w 2006 napisała scenariusz i zredagowała katalog wystawy Klejnot w koronie Rzeczypospolitej z okazji rocznicy II pokoju toruńskiego (1466), przedstawiającej rzemiosło artystyczne Gdańska na tle Prus Królewskich. Była prezesem rady Fundacji im. dr Katarzyny Cieślak, która wspiera młodych pracowników nauki w badaniach nad sztuką i kulturą Pomorza i Warmii.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania