BALTISCHE PRESSE, polski dziennik

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
„Baltische Presse”, 1925

„BALTISCHE PRESSE” („PRASA BAŁTYCKA”), polski dziennik ukazujący się od 1 X 1923 do 30 VI 1931, drukowany u Jana Kwiatkowskiego przy Vorstädtischer Graben 49 (ul. Podwale Przedmiejskie). Miał pozyskiwać gdańskich Niemców, obywateli Rzeszy i państw trzecich, w szczególności elit gospodarczych, dla polskiej argumentacji w kwestii II Wolnego Miasta Gdańska, polityki bałtyckiej i zagranicznej. Poświęcał dużo uwagi gospodarce. Lansował hasło: „Gdańsk dla gdańszczan”.

Do października 1924 redaktorem naczelnym był Stefan Odrowąż-Wysocki, od stycznia 1925 Emil Ruecker. Wydawnictwo deficytowe. Przestało się ukazywać w związku z ograniczeniami budżetowymi w polskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych i niezadowoleniem z jego osiągnięć Komisarza Generalnego RP w Gdańsku Henryka Strasburgera, mimo że w 1930 Prezydent RP przyznał Złoty Krzyż Zasługi redaktorowi naczelnemu Emilowi Rueckerowi za zasługi na polu publicystyki polskiej za granicą.

W związku z likwidacją dziennika zachwiane zastały podstawy istnienia gdańskiego oddziału Syndykatu Dziennikarzy Polskich (SDP). Wydział Wykonawczy SDP zastanawiał się nad włączeniem dziennikarzy oddziału gdańskiego do Syndykatu Pomorskiego w postaci sekcji autonomicznej, jednak dzięki prezesowi Władysławowi Cieszyńskiemu oddział udało się utrzymać. MA

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania