ATUT, grupa poetycka

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

ATUT, początkowo Grupa Gdańska, od 1986 Gdańska Grupa Poetycka „Atut”. Utworzona została w marcu 1983 podczas warsztatów literackich w Krynicy Górskiej przez Arianę Nagórską i Dariusza Wasielewskiego. Wkrótce dołączyli: Zdzisław A. Malinowski, Jarosław Seidl, Jacek Zakrocki, Ludwik Filip Czech, Artur Tomaszewski i Jacek T. Zieliński. Grupa odbywała spotkania najczęściej w mieszkaniach prywatnych, uczestniczyli w nich także młodzi poeci niebędący jej członkami (m.in. Jakub P. Lewandowski, Adam Kapelusz, Tomasz Jurczyk, Wojciech Kass). Członkowie grupy brali również udział w pracach Gdańskiego Ośrodka Korespondencyjnego Klubu Młodych Pisarzy.

Oficjalny debiut prasowy, w postaci kolumny wierszy i krótkiej autoprezentacji, zamieszczono w „Faktach” (1983, nr 16). Grupa nie sformułowała programu poetyckiego, uznając go za samoograniczenie. Świadomi odrębności swoich estetyk i poetyk tworzyli grupę, w której chcieli bronić własnych indywidualności. Odbywali spotkania autorskie w bibliotekach i placówkach kulturalnych w Gdańsku, ich twórczość często była prezentowana na antenie Radia Gdańsk, nie doszło natomiast do druku przygotowywanego przez grupę almanachu pt. Do końca czekać. Członkowie grupy zdobywali nagrody w konkursach poetyckich, m.in. Czerwonej Róży (Nagórska, Tomaszewski, Wasielewski).

Ostatnia zbiorowa prezentacja miała miejsce w dodatku do „Głosu Wybrzeża” pt. „Delta” (1986, nr 36). Około tej daty nastąpił rozpad grupy jako efekt stopniowego rozluźniania więzi pomiędzy jej uczestnikami. AFL

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania