AELTERMANN JOHANNES PAUL

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Johannes Paul Aeltermann

JOHANNES PAUL AELTERMANN (26 VI 1876 Gdańsk – 22 XI 1939 Wysin koło Skarszew), ksiądz katolicki. W 1898 roku ukończył gimnazjum, potem studiował w seminarium duchownym w Pelplinie, 13 III 1904 otrzymał święcenia kapłańskie. Wikary w Starogardzie Gdańskim, Tucholi, Debrznie, Lęborku, Nieżywięciu i Grucznie, od roku 1912 proboszcz w Mierzeszynie.

Przeciwnik hitleryzmu, 21 V 1933 (na tydzień przed wyborami do Volkstagu) opublikował ośmiostronicową broszurę Hakenkreuz oder Christenkreuz? (Swastyka czy krzyż Chrystusowy?). Ostrzegał w niej przed narodowym socjalizmem, wskazywał na jego sprzeczność z zasadami religii chrześcijańskiej. W roku 1935 aresztowany przez władze nazistowskie za obrazę Adolfa Hitlera, zwolniony po tygodniu dzięki interwencji bp. Eduarda O’Rourke’a. Ponownie aresztowany 21 XI 1939, wraz z grupą około 60 Polaków (w tym dwoma polskimi księżmi) rozstrzelany przez nazistów. Szczątki ekshumowano po II wojnie światowej i 17 V 1945 złożono w grobie obok kościoła w Mierzeszynie.

Jego imieniem nazwano 13 X 2003 tamtejszą szkołę podstawową. Kościół niemiecki uznaje go za jednego z męczenników wiary XX wieku, czyniąc starania o beatyfikację. RED

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii