ABELL CHRISTIAN, postać literacka

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Krzysztof Bochus, Czarny manuskrypt, 2017
Krzysztof Bochus, Martwy błękit, 2017
Krzysztof Bochus, Szkarłatna głębia, 2018
Krzysztof Bochus, Miasto duchów, 2019

CHRISTIAN ABELL, postać literacka, główny bohater czterech kryminałów „retro” Krzysztofa Bochusa: Czarny manuskrypt (Wydawnictwo MUZA 2017), Martwy błękit (Wydawnictwo Muza 2017), Szkarłatna głębia (Wydawnictwo Muza 2018), Miasto duchów (Skarpa Warszawska 2019), których akcja rozgrywa się w II Wolnym Mieście Gdańsku (WMG) (pierwszych trzech) oraz w Gdańsku w 1944 roku; wspomniany w thrillerze Liście Lucyfera (Skarpa Warszawska 2019), którego akcja toczy się na początku XXI wieku, jako dziadek głównego bohatera, dziennikarza, Adama Berga.

Oficer policji kryminalnej w II WMG. W pierwszej powieści ma trzydzieści parę lat; wysoki, szczupły blondyn o hipnotyzujących oczach; nosi dobre garnitury; lubi piękne kobiety, a one jego; jest bardzo wnikliwy, inteligentny, uczciwy i lojalny; bardzo skupiony na swojej pracy, potrafi dostrzec rzeczy niewidziane dla innych; jednocześnie trochę wycofany i małomówny, uparty, odnosi porażki, z których wyciąga nauki; charakteryzuje go niemiecka dokładność; posiada szerokie horyzonty i zainteresowania przekraczające wiedzę kolegów policjantów (historia sztuki); nie jest niezniszczalny, kilka razy jego życie znajduje się w niebezpieczeństwie, ale dzięki swojej inteligencji i silnej woli udaje mu się wyjść z opresji. Jego wybory, zwłaszcza w życiu uczuciowym, mogą się Czytelnikowi wydawać irracjonalne. Ceni Gdańsk jako miasto kosmopolityczne, nie potrafi zaakceptować nowej rzeczywistości (rodzącego się nazizmu); codziennie musi odpowiadać na pytanie jak być porządnym człowiekiem. Mieszka przy ulicy Hochstriess (ul. Słowackiego).

W powieści Czarny Manuskrypt, rozgrywającej się w 1930 roku, wysłany zostaje na prowincję w Prusach Wschodnich, aby tropić brutalnego zabójcę księży w Marienwerder (Kwidzynie), gdzie sam staje się celem mordercy. W powieści Martwy błękit, rozgrywającej się wiosną 1933, prowadzi dochodzenie w sprawie śmierci Saula Rottenberga, żydowskiego kolekcjonera sztuki, którego zwłoki zostają znalezione w jego luksusowej willi w Sopocie. W powieści Szkarłatna głębia, rozgrywającej się zimą 1934, prowadzi dochodzenie wśród wspólnoty menonitów na Mierzei Wiślanej. Akcja Miasta duchów toczy się jesienią 1944 roku: w Rotterdamie, dokąd wyjechał wiele lat wcześniej, ginie jego pięcioletnia córka; tropy wiodą go ponownie do Gdańska, jednocześnie otrzymuje zadanie przeprowadzenia śledztwa w sprawie zamordowania dwóch wysokich oficerów marynarki wojennej.

Najważniejsze postacie występujące u jego boku to wachmistrz Kukulka, nieoceniony współpracownik i wierny przyjaciel, oraz Gabi, historyczka sztuki pracująca w gdańskim Muzeum Miejskim, jego największa miłość, później żona i matka jego córki. AKLL

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania